5. 10. 2013 9:26:33 publikováno na webu Parlamentnilisty.cz

Pomoc se zajištěním bydlení pro osoby, které se dostaly do nepříznivé situace, pomoc mladým rodinám, dětem, které opustily dětské domovy…

Raději sociální byty než pochybné provize

Mimořádné volby se blíží mílovými kroky a pravicové strany hledají nová témata, kterými by odvedly pozornost od neuspokojivých výsledků mnohaletého vládnutí. Hesla pravicových stran v minulých volbách „Nezadlužíme stát“, „ČSSD povede naši zemi cestou Řecka“ a podobné nyní jednoznačně ukazují, že TOP 09 i ODS své sliby nesplnila, ba naopak. Pravicová vláda zemi rekordně zadlužila. Místo toho, aby se zabývala příjmovou stránkou rozpočtu, neustále se snažila pracovat pouze s výdaji. Přesto všechno však prostředky na jednotlivých ministerstvech byly. Ne však na projekty pro masy lidí, ale pro hrstku „šťastlivců“, kteří vydělali na pochybných akcích jako S-karty, ekotendry, armádní nákupy, solární panely apod. na úkor nás všech. Za „zmařené“ částky z těchto projektů se dalo „zahrát spoustu muziky“.

Řada našich občanů se vlivem různých okolností dostala do složité situace, kdy ztratili střechu nad hlavou. Je mezi námi hodně samoživitelek, seniorů a zdravotně postižených občanů, kteří nemají dost prostředků na to, aby zaplatili své vlastní bydlení a ani na to, aby měli prostředky na úhradu nájmu v  nájemních bytech. Obce prodaly řadu bytů do osobního vlastnictví a pořadníky pro uvedenou skupinu lidí rostou. Místo pochybné miliardové provize se dalo postavit několik tisíc „podporovaných bytů“. Více prostředků na sociální bydlení by jistě nezarmoutilo ani stavební firmy v regionech. Jednalo by se  o menší zakázky, na které by dosáhly malé a střední firmy. Při současné krizi ve stavebnictví by šlo o vítaný příspěvek k zakázkové náplni firem.

Věřím, že sociální demokracie podpoří prostřednictvím investic růst ekonomiky, zvedne tím zaměstnanost a příjmy státu. To není dávkový socialismus. Takto se dělá rozumná hospodářská politika. V jejím prosazování je sociální demokracie prokazatelně silná. Již jednou sociální demokracie vytáhla Českou republiku z hospodářského poklesu. Věřím, že po mimořádných parlamentních volbách to uděláme znovu a prosadíme dobře fungující stát.